0

کیف قیمت بیت کوین در ژانویه چه خواهد بود ؟ هالوینگ امساله چه خواهد شد ؟!

273 بازدید

طی پنج سال گذشته، قیمت بیت کوین در ژانویه‌ با نزول مواجه شده است. آیا این اتفاق در ششمین سال نیز تکرار می‌شود؟

با تمام شدن سال ۲۰۱۹ میلادی، معامله‌گران رویدادهای مربوط به ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰، که ممکن است باعث افزایش قیمت بیت کوین شود را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهند. برای مثال یکی از مهم ترین این رویدادها، هاوینگ بیت کوین در ماه می ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۹۹) است.

از طرفی بانک‌های مرکزی در دو سال گذشته با سرعتی بی‌سابقه اقدام به خرید طلا کرده‌اند. این مساله نشان می‌دهد که بانک‌ها خودشان در حال فاصله گرفتن از ارزهای ذخیره هستند و در تلاش هستند که با ذخیره‌ی طلا، خود را در برابر جنگ‌های تجاری و خطرات ژئوپولتیکی محافظت کنند.

با افزایش ریسک‌های سرمایه‌گذاری، سازمانهای سرمایه‌گذاری به دنبال دارایی‌های دیگری برای حفاظت از پرتفو یا همان سبد دارایی خود هستند. از آنجایی که ارزهای دیجیتال با انواع دارایی‌های دیگر ارتباط و همبستگی کمتری دارند، انتظار به افزایش سرمایه‌گذاری در این حوزه در سال جاری میلادی می‌رود. طوری که تزریق حتی مقدار کمی از سرمایه‌های سازمانها به این بازار می‌تواند موجب تکان خوردن اساسی قیمتها شود.

با همه‌ی این تفاسیر همیشه قیمت بیت کوین در ابتدای سال‌های میلادی ریزش قیمتی به خود دیده است. این موضوع را می‌توان به نوعی به ورود به سال‌ نو‌ی میلادی و در واقع دوره‌ی تعطیلات کریسمس مرتبط ساخت. زیرا بسیاری از مردم می‌خواهند در این دوره به استراحت بپردازند و از بازار خارج شوند و در واقع به نوعی از نوسانات شدید این بازار و ریسک های سرمایه‌گذاری برای مقطعی دور باشند.

تحلیلگر معروفی در سایت تریدینگ ویو تحت نام Bill Charison متوجه یکی از عادات بیت کوین در ابتدای هر سال میلادی شده است. همانطور که اشاره شد به نظر می‌رسد قیمت بیت کوین در ابتدای هر سال میلادی بین ۴ تا ۱۵ ژانویه شروع به ریزش قیمتی می‌کند.

با نگاه به شاخص قیمت بیت کوین در ۵ سال گذشته، بیت کوین در اولین ماه میلادی در سال های ۲۰۱۵، ۲۰۱۶، ۲۰۱۷ ، ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به ترتیب ریزش ۵۰، ۲۰، ۳۵، ۴۵ و ۱۸ درصدی را تجربه کرده است. نکته‌ی قابل توجه این که احتمال ریزش قیمت در ابتدای سال جدید میلادی نیز وجود دارد. دید این تحلیلگر را در تصویر زیر می‌توانید مشاهده کنید.

هالوینگ

این ریزش قیمت بدون استثنا در ژانویه‌ی سال ۲۰۱۹ نیز اتفاق افتاده است .
هالوینگ

بسیاری معتقدند که هاوینگ بیت کوین می‌تواند بر روی قیمت آن تاثیرگذار باشد، در مقابل گروهی دیگر مانند «جیهان وو»، بنیان‌گذار شرکت بیت مین، عقیده دارند که هاوینگ ممکن است موجب افزایش قیمت بیت کوین نشود، اما در بلند مدت رشد قیمت بیت کوین را به همراه خواهد داشت. هاوینگ فرآیندی است که تقریباً هر ۴ سال یکبار اتفاق میفتد و طی آن تعداد واحدهایی که با ایجاد هر بلاک به ماینر تعلق می‌گیرد نصف می‌شود.

از دیدگاه تئوری هاوینگ بیت کوین نهایتا باید منجر به افزایش قیمت آن شود، چرا که مقدار کمتری از این ارز به جریان بازار وارد می شود و همچنین سر حد عرضه‌ی سرمایه‌ی در گردش، ۲۱ میلیون بیت کوین است. با این حال از آنجا که تاریخ هاوینگ از قبل توسط سرمایه‌گذاران و ماینرها مشخص است، فعالان بازار تمایل دارند که قبل از وقوع آن آماده باشند.

گروه تحلیلگری به نام TradingShot اخیراً تحلیلی مبنی بر چرخه‌های قیمتی بیت کوین و هاوینگ‌ها همراه با عناصر تحلیل نموداری در سایت تریدینگ ویو منتشر کرده است که ادعا می‌کند در بهترین مرحله برای انباشت قرار داریم.

 

هالوینگ

در این تحلیل تلاش بر ایجاد چشم اندازی مبنی بر کنار هم قرار دادن عوامل همبستگی بین چرخه‌ی قبلی و فعلی بیت کوین ایجاد شده است. پارامترهای میانگین متحرک ۱۵۰ و ۲۰۰ هفته‌ای، نواحی نوسان دار چرخه ها، هاوینگ دوم و سوم بیت کوین و اندیکاتور مکدی لگاریتمیک (LMACD) عواملی هستند که توجه تحلیل به آنها منعطف شده است.

ناحیه‌ خرید در میانگین‌های ۱۵۰ و ۲۰۰ هفته‌ای

در هر سیکل همانطور که در نمودار هفتگی مشاهده می‌شود، منطقه‌ی بین میانگین متحرک ۱۵۰ هفته‌ای و میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای بهترین ناحیه‌ برای ورود به معامله‌ی خرید بوده است.

ناحیه‌ با نوسانات بالا

با توجه به اینکه میانگین های متحرک کف قیمتی را شناسایی می‌کنند، ناحیه‌ای به خصوص در طول سیکل نزولی و سال اولی که بیت کوین شروع به بازیابی قیمتی می‌کند، در میانه‎‌ی چرخه وجود دارد. این ناحیه به نام ناحیه‌ی با نوسانات بالا در نمودار با رنگ نارنجی و مابین سطح ۲۳٫۶ الی ۳۸٫۲ درصد فیبوناچی اصلاحی ریزش‌های قیمتی تعریف می‌شود.

قیمت بیت کوین در وضعیت فعلی روی میانگین ۱۵۰ هفته‌ای (خط بنفش) حمایت شده است که همانطور که در تحلیل می‌توان دید سطح اصلاحی فیبوناچی ۲۳٫۶ درصد نیز محسوب می‌شود. اگر به گذشته نگاه کنیم در فوریه و مارس ۲۰۱۶ این حرکات به طور مشابه تکرار شده است. بنابراین اکنون قیمت بیت کوین در وضعیتی مشابه با فاز تحکیم قبل از رالی صعودی قیمت در سال ۲۰۱۶ قرار دارد. ( به وضعیت میانگین متحرک ۱۵۰ هفته‌ای و سطوح فیبوناچی در دایره‌های سفید توجه کنید.)

تنها تفاوت سیکل فعلی با سیکل قبلی قیمت در این است که قیمت بر اثر اخبار به سطح ۳۸٫۲ درصد نفوذ کرده است اما در نهایت به سطح حمایت اصلی خود بازگشته است.

مکدی لگاریتمیک

در این مرحله نقش اندیکاتور مکدی در شناسایی نقطه‌ی آغاز رشد انفجاری (پارابولیک) بعدی موثر واقع می‌شود. اکثر معامله‌گران در قیمت بیت کوین منتظر تقاطع صعودی مکدی و سیگنال هستند که اساساً سیگنال پایان فاز تحکیم قیمت و شروع رشد پارابولیک قیمت را خبر می‌دهد.

هاوینگ‌

در این تحلیل هاوینگها نقشی اساسی را ایفا می‌کنند. در سال ۲۰۱۶ فاز تحکیم قیمت، قبل از هاوینگ دوم بیت کوین به اتمام رسید و پس از نزول متعاقب قیمت به دلیل فشار عرضه در بازار، قیمت وارد فاز رشد پارابولیک شد. این رشد انفجاری باعث صعود قیمت به سقف تاریخی بیت کوین در ۱۹،۹۰۰ دلار شد. در حال حاضر هاوینگ سوم بیت کوین نزدیک است و قیمت می‌تواند حرکاتی مشابه گذشته را تکرار کند.

نتیجه‌گیری

این تحلیلگر در انتها پیشنهاد به انباشت سرمایه برای سرمایه گذاران بلند مدت را می‌دهد. قرار گرفتن قیمت در ناحیه‌ی پر نوسان، حمایت توسط میانگین متحرک ۱۵۰ هفته‌ای ، هاوینگ بیت کوین در چند ماه آینده که همیشه روند صعودی جدیدی ایجاد می‌کند و تقاطع صعودی قریب الوقوع مکدی و سیگنال در تایم فریم هفتگی، همگی نشانه‌های مثبتی برای آینده‌ی قیمت بیت کوین هستند که در این تحلیل به آنها اشاره شده است.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://ipsa.co.ir/?p=6560
اشتراک گذاری:
Avatar
مدیریت شرکت اپسا
ارائه‌دهنده‌ی بروزترین خبرها، آموزش‌ها و تحلیل‌های حوزه‌ی پول‌های رمزپایه در ایران - لطفا با نظرات خوب و سازنده خود ما را در بهبود عملکرد سایت یاری کنید.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد کیف قیمت بیت کوین در ژانویه چه خواهد بود ؟ هالوینگ امساله چه خواهد شد ؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی خسته شده است لطفا CAPTCHA را دوباره بارگذاری کنید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.