0

پرداخت مالیات ارزهای دیجیتال در کشور شیلی

297 بازدید

از آن جا که خدمات درآمد داخلی کشور شیلی (SII) در فرم اظهارنامه‌ی مالیاتی سالیانه خود بخشی را برای دارایی‌های دیجیتال در نظر گرفته است، مالیات دهندگان این کشور از امسال موظف به پرداخت مالیات بر درآمد از ارزهای دیجیتال خواهند شد.

بنا بر گزارش رسانه‌ محلی، سال گذشته دولت این کشور اعلام داشت به دلیل آن که ارزهای دیجیتال دارایی‌هایی ناملموس محسوب می‌شوند، مشمول مالیات بر ارزش افزوده نخواهند شد. مالیات‌دهندگان کشور شیلی موظف هستند مالیات بر درآمد ارزهای دیجیتال را پرداخت کنند، زیرا کسب این ارزها باعث افزایش درآمد کل آن‌ها می‌شود.

در این کشور مالیات بر درآمد هرساله در ماه آوریل پرداخت می‌شود.

طبق سایت اخبار روزانه‌ی بیت کوین، دولت شیلی برای اولین بار در اظهارنامه‌های مالیاتی خود بخشی را برای ارزهای دیجیتال با نام درآمد شخصی دیگر و یا درآمد شخص ثالث از شرکت‌ها در نظر گرفته است که بیانگر درآمد مؤثر آن‌ها خواهد بود.

به گفته این سایت خبری، طبق نامه‌ی رسمی امضاشده توسط  فرنادو بارازا (Fernando Barraza)، مدیر خدمات درآمد داخلی شیلی، افرادی که به معامله‌ی ارزهای دیجیتال مشغول هستند، باید فعالیت‌های خود را از طریق صورت‌حساب‌های معافیت از مالیات ثبت کنند تا این آژانس بتواند بر آن‌ها نظارت داشته باشد.

خش مالی شیلی سریعتر از حوزه‌های دیگر اقتصاد طی چند سال اخیر پیشرفت نموده‌است؛ قانون اصلاح بانکداری که در سال ۱۹۹۷ به تصویب رسید دامنه فعالیت مجاز خارجی را برای بانک‌های شیلی گسترش داد. دولت شیلی در سال ۲۰۰۱ آزادی بیشتری را در بازارهای سرمایه پیاده نمود. مردم شیلی از ابزارهای مالی جدیدی برخوردار شده‌اند همچون وام‌های سرمایه‌گذاری مسکن، معاملات سلف و حقوق خرید و فروش ارز، کارگزاری (مقاطعه کاری)، لیزینگ، و کارت‌های اعتباری. ارائه این محصولات جدید نیز همراه با کاربرد فزاینده از ابزار سنتی همچون وامها و کارت‌های اعتباری بوده‌است. سیستم پرداخت خصوصی مقرری شیلی، با دارائی‌های حدود ۵۴ میلیارد دلار در پایان سال ۲۰۰۴، به منبع مهمی از دارایی سرمایه‌ای برای بازار سرمایه تبدیل شده‌است.

[megapros]

بیشتر بخوانید:

ارز دیجیتال جدید دانشگاه های آمریکا برای رقابت با بیت کوین

[/megapros]

سایت اخبار روزانه‌ی بیت کوین همچنین اشاره می‌کند که گسترش سریع ارزهای دیجیتال در کشور شیلی و استفاده‌ی مردم از آن‌ها به‌عنوان ارز معتبر برای معامله‌ی محصولات و خدمات، سبب شده تا دولت این کشور بر این ارزها نظارت داشته باشد.

اگرچه مردم کشور شیلی موظف به پرداخت مالیات بر درآمد از ارزهای دیجیتال هستند، اما وضعیت قانونیاین ارزها همچنان موردبحث است.

با این وجود، در این گزارش همچنین آمده است که به اعتقاد برخی این حرکت خدمات درآمد داخلی کشور شیلی مثبت تلقی می‌شود؛ زیرا به ارزهای دیجیتال مشروعیت می‌بخشد.

گفته می‌شود که یکی دیگر از رسانه‌های خبری، کریپتونوتیکیاس (CriptoNoticias)، با وکیل مالیاتی به نام پاتریسیو براوو (Patrício Bravo)، عضو سازمان غیردولتی به نام بیت کوین شیلی (Bitcoin Chile) به گفتگو پرداخت و مشخص شد که انجمن ارزهای دیجیتال در این کشور منتظر اعلام نظر از سوی خدمات درآمد داخلی کشور است.

وی در این باره گفت:

خدمات درآمد داخلی کشور شیلی به کلی‌ترین روش ممکن مالیات را تنظیم کرده است و ظاهراً به دو دلیل این کار را انجام داده است: از طرفی این‌گونه می‌توان ساختار مالیات را تا حد ممکن گسترش داده و انواع دارایی‌های دیجیتال را پوشش داد و دلیل دیگر آن است که، کمبودی که در حال حاضر در قانون‌گذاری طرح‌هایی که برای این نوع ادوات طراحی شده‌اند وجود دارد، سبب می‌شود ایجاد موارد خاص‌تری در این زمینه مشکل شود.

همان‌گونه که شبکه‌ی خبری سی‌سی‌ان نیز به‌طور گسترده‌ای اعلام کرد که سال گذشته صرافی‌های ارزهای دیجیتال در شیلی درگیر موضوع مسدود شدن حساب‌های بانکی خود از سوی مؤسسات مالی بوده‌اند.

در جدال‌های قانونی که پس از آن به وجود آمد، در ابتدا به نظر می‌رسد که صرافی‌های ارزهای دیجیتال دست بالا را گرفتند، زیرا شعبه‌ی چهارم دادگاه استیناف سانتیاگو بانک دولتی این کشور (Banco Estado) را مجبور به فعال‌سازی دوباره‌ی حساب‌ها نمود.

پس از آن، با این حال، شعبه‌ی سوم دادگاه عالی شیلی این درخواست‌ها را رد و از بانک‌ها طرفداری کرد.

با این وجود، پذیرش ارزهای دیجیتال در میان کشورهای آمریکای جنوبی در حال گسترش است.

همکاری بین صرافی ارز دیجیتال Crypto MKT با یک پلتفرم پرداختی آنلاین، موجب شد تا ۵ هزار کسبه محلی این کشور ارزهای دیجیتال را بپذیرند و این در حالی است که صرافی شیلیایی بودا، مراتب پشتیبانی از شبکه‌ لایتنینگ را اعلام کرده است.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://ipsa.co.ir/?p=5258
اشتراک گذاری:
مهندس حسین درخشان
مهندس حسین درخشان
[ Web developer ] & [ Ui - Ux Designer ]
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد پرداخت مالیات ارزهای دیجیتال در کشور شیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی خسته شده است لطفا CAPTCHA را دوباره بارگذاری کنید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.