0

نروژ یارانه انرژی مربوط به استخراج بیت کوین را برداشت

139 بازدید

نروژ یارانه انرژی مربوط به استخراج بیت کوین را برداشت

بر اساس اخبار محلی منتشر شده، نروژ به عنوان کشوری که به داشتن تجهیزات بدون آلاینده ماینینگ معروف است، در ساز و کار تعیین مالیات، از ساختار قبلی مالیات خود عقب‌نشینی کرده است. پیش از این ماینرها اجازه داشتند تا مالیات برق مصرفی خود را هم تراز با صنایع دیگری که مصرف بالایی دارند، پرداخت کنند.

یکی از نمایندگان پارلمان به نام لارس هالتبرکن، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری نروژی اظهار داشته است:

نروژ نمی‌تواند به ارفاق مالیاتی بزرگی که برای کثیف‌ترین نوع خروجی از رمزنگاری که یکی از نتایجش بیت کوین است، ادامه دهد. استخراج بیت کوین، به انرژی بالایی نیاز داشته و گازهای گلخانه ای زیادی را در سطح جهان تولید می کند.

ماهیت تغییرات ایجاد شده، قابل توجه است. در حال حاضر ماینرها مبلغی در حدود ۰٫۴۸ اوره (معادل ۰٫۰۰۰۵ دلار) را به ازای هر کیلو وات ساعت پرداخت می کنند. این تعرفه ها، شامل مشترکینی می شود که مصرف آنها ۰٫۵ مگاوات یا بالاتر از این مقدار باشد. با این وجود پس از اول ژانویه، نرخ معمول مالیات برق را که تقریباً برابر با ۱۶٫۵۸ اوره (۲ سنت) در هر کیلووات است را پرداخت خواهند نمود. واکنش طرفداران نروژی این کسب و کار به تصمیمات دولت، مساعد نبوده است.

در پاسخ به این تصمیمات، پیامی از سوی مردم بومی نروژ و ناشر CCN منتشر شده است که به شرح زیر می‌باشد:

نروژ در زمینه تولید برق، یکی از پاک ترین کشورهای جهان است. ۹۹ درصد برق مصرفی نروژ توسط نیروگاه‌های آبی تولید می‌شود و ما همچنان به گسترش روش های نوینی مانند توربین های بادی، انرژی خورشیدی و زیست انرژی ادامه می دهیم. از ژانویه ۲۰۱۸ تا ۳۱ اکتبر ۲۰۱۸ میلادی، ۱۵,۰۷۱,۴۹۲ مگاوات انرژی را صادر کرده و ۶,۳۲۱,۰۷۹ مگاوات انرژی را وارد کرده ایم که جمعاً سود خالص ۸,۷۵۰,۴۱۳ مگاوات ساعتی را برای ما داشته است. این امر نشان می دهد که کشور، مازاد انرژی پاک دارد.

بنا بر ادعای دولت و پارلمان، دلیل حذف معافیت مالیاتی برای استخراج بیت کوین این است که عملیات ماینینگ، گازهای گلخانه‌ای زیادی تولید می کند که این ادعا کاملاً پوچ و محمل است. چرا کشوری که انرژی پاک تولید می کند، شرکت های ماینینگ را از نروژ فراری داده و آنها را تشویق می‌کند که در جایی دیگر مشغول به کار شده و تولید مشتقات کربن را افزایش دهند؟ بسیار احمقانه است. اگر ما قادر به تولید انرژی پاک هستیم، چرا تولیدات نفت ساحلی را متوقف نمی کنیم که روزانه ۱٫۶ میلیون بشکه نفت را استخراج می‌کند؟ تصمیمات پارلمان ریاکارانه است. به این نقل قول از norskpetroleum.no دقت کنید:

برای چهارمین سال متوالی، تولیدات کل در سال ۲۰۱۷ افزایش یافته و فروش گاز در بالاترین سطح خود قرار دارد. قبل از سال ۲۰۱۷، این حجم از فروش گاز از ذخایر نروژ بی سابقه بوده است. انتظار می رود که طی چند سال آینده نیز نرخ کل تولیدات، همچنان در سطح بالایی باشد.

سیگبورن گلسویک، یکی دیگر از اعضای پارلمان اظهار داشته است صنایعی که در آن تعداد کمی از کارمندان استخدام شده باشند را حمایت نخواهد کرد. واقعاً اظهار نظر خردمندانه‌ای است. پس ما از صنایعی که خطوط تولید خود را خودکارسازی کنند حمایت نخواهیم کرد؟ اگر قرار بر این باشد، باید به طور کلی با صنعت خداحافظی کرد.

راجر شیروا، یکی از اقتصاددانان عالی رتبه در مصاحبه ای بیان کرده است:

با این تصمیمات، فقط به درآمد و اشتغال زایی در بخش های گسترده ای از نروژ، پاسخ منفی داده‌ایم. تنها می توانیم امیدوار باشیم که سیاست مداران درک کنند که محاسبات شدت مصرف انرژی، جزو مقوله هایی است که در آینده با آن زندگی خواهیم کرد.

همچنین گیرموند هگیستر، سخنگوی Kryptovault گفت:

اگر این قضیه درست باشد، فاجعه ای کامل برای صنعت ارزهای دیجیتال در نروژ خواهد بود. این مسئله می تواند یک نشانه وحشتناک منفی برای اتباع کشورهای دیگه باشد که قصد سرمایه گذاری در نروژ را دارند.

شبکه برق نروژ تقریباً به طور کامل هیدرو الکتریکی است که تا حدودی بی‌پایه و اساس بودن اظهارات نماینده را نشان می دهد. برخی افراد ممکن است این حرکت را به عنوان تلاشی برای بدست آوردن پول با تلاشی کم، یا تلاشی برای تعادل بودجه در پشت یک صنعت نوظهور تفسیر کنند. خنده دار است که بگوییم چین، کشوری که بیشترین ماینرهای دنیا را دارد، برای تامین انرژی خود همچنان به نیروگاه های زغالی وابسته است.

بنا بر اطلاعات ارائه شده توسط Bitnodes، در زمان نگارش این مطلب تنها ۴۸ نود بیت کوین کور در نروژ فعالیت می‌کنند. در حالی که بیت کوین در اغلب اوقات توسط افرادی که با آن آشنایی ندارند برای مبادلات استفاده می‌شود، می توان از این ارقام پیش بینی کرد که تعداد عملیات استخراجی که در کشور انجام می‌شود در مقایسه با کل ارزهای دیجیتال، شاید کمتر از هزار مورد باشد. بدین معنا که با وجود اینکه این حرکت در ابتدای سال ۲۰۱۹ شروع خواهد شد، لزوماً تاثیر چندانی بر کل شبکه ماینینگ بیت کوین نداشته اما در عوض قطعاً تاثیر مستقیمی بر تصمیم گیری ماینرهایی که قصد دارند در آینده نروژ را به عنوان محل کسب و کار خود انتخاب کنند، خواهد داشت.

وبسایت فوربز نیز با پوشش این مطلب، شرکتی بنام Northern Bitcoin را مورد بررسی قرار داده است که ادعا می کند با مخارج کنونی در نروژ، ماین یک بیت کوین در حدود ۷,۷۰۰ دلار هزینه در بر دارد. گرچه صرف نظر از دقیق بودن این آمار، هزینه برق به کار رفته در ماینینگ افزایش خواهد یافت. سودآوری ماینینگ بر تعدادی از عوامل، به ویژه اندازه فارم‌های ماینینگ بستگی دارد. فارم های ایده‌آل، دستگاه‌های زیادی دارند که ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته در حال استخراج هستند؛ یعنی حتی زمانی که سود واقعی وجود نداشته باشد. رکود اخیر قیمت جهانی ارزهای دیجیتال نیز به یقین بر سودآوری ماینرهای نروژی تاثیرات جانبی داشته است که از این رو زمینه ناخوشایندی برای ماینرهای بیت کوین فراهم شده است.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://ipsa.co.ir/?p=3616
اشتراک گذاری:
Avatar
مدیریت شرکت اپسا
ارائه‌دهنده‌ی بروزترین خبرها، آموزش‌ها و تحلیل‌های حوزه‌ی پول‌های رمزپایه در ایران - لطفا با نظرات خوب و سازنده خود ما را در بهبود عملکرد سایت یاری کنید.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد نروژ یارانه انرژی مربوط به استخراج بیت کوین را برداشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی خسته شده است لطفا CAPTCHA را دوباره بارگذاری کنید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.