0

پتنت آمازون،حمایت یا سرکوب بیت کوین؟

266 بازدید

[megadesc]شرکت تکنولوژی‌های آمازون یکی از زیر مجموعه‌های شورای تجارت الکترونیک آمریکا و همچنین غول پردازشات ابری آمازون‌دات‌کام، پتنت یا همان حق امتیاز جدیدی را در رابطه با بازار آنلاینی ثبت کرده است که تزریق داده را ارائه می‌دهد. مهم تر این است که تراکنش های بیت کوین بخشی از داده‌های موردفروش در این بازار تازه ثبت شده هستند.[/megadesc]

دفتر ثبت حق امتیاز و علائم تجاری ایالات متحده “U.S. Patent and Trademark Office” حق امتیاز جدیدی را برای آمازون به ثبت رسانده است که به پخش اطلاعات بازار می پردازد. این پتنت در سپتامبر ۲۰۱۴ ارائه شده و در آن ۲ بار به تراکنش های بیت‌کوین اشاره شده است و به تازگی در ایالات متحده به ثبت رسیده است.

همانطور که CNBC اشاره کرده ، اولین نمونه مرتبط با بیت‌کوین از این پتنت اینگونه شرح داده شده است: جریانی از داده که انتشار تراکنش های بیت‌کوین (و حتی دیگر رمزارزها) را در تمامی دنیا شامل می‌شود. بعنوان مثال این پتنت به شکل زیر کار می‌کند:

[megadesc]برای مثال، یک گروه از فروشندگان قطعات الکترونیکی و اینترنتی که قابلیت پرداخت با بیت‌کوین را ارائه می‌دهند، ممکن است آدرسی ارسالی مرتبط با یک آدرس بیت‌کوین داشته باشند. فروشندگان قطعات الکترونیکی ممکن است آدرس دریافت را به آدرس تراکنش بیت‌کوین مرتبط کنند و اطلاعات را بصورت مخلوطی از آدرس دریافتی و آدرس بیت‌کوین‌ بعنوان جریانی از داده منتشر کنند. ارائه دهندگان سرویس های ارتباطاتی و اینترنت می‌توانند این جریان اطلاعاتی را دریافت کنند و بتوانند آن را با IP آدرس های کشورهای مبدا تراکنش منطبق سازند. آژانس های دولتی می‌توانند از این جریان اطلاعاتی استفاده کرده و اطلاعات به دست آمده را با اطلاعات مالیاتی منطبق کرده تا بتوانند هر دو سوی تراکنش انجام شده را شناسایی کنند.[/megadesc]

 

CNBC همچنین، به مثال (مرتبط با بیت‌کوین) دیگری در رابطه با این پتنت اشاره کرده است که چگونه مراکز انتظامی ” آژانس های اعمال قانون ” ممکن است به تراکنش های جهانی بیت‌‌کوین علاقه‌مند باشند تا بتوانند بوسیله آن آدرس‌های بیت‌کوین را با IP آدرس‌ها و آدرس‌های فیزیکی مرتبط سازند:

[megadesc]برای مثال مرکزی انتظامی را در نظر بگیرید که ممکن است مشتری این بازار باشد و یا به داشتن تراکنش های جهانی شبکه بیت‌کوین که بر اساس کشورها طبقه بندی شده است علاقه نشان دهد، در این صورت با پایش داده های بدست آمده از ارائه دهنده های سرویس های مخابراتی و اینترنت (ISP) می‌توان آنها را به IP آدرس ها و آدرس های پستی نسبت داد. این مرکز انتظامی ” آژانسی برای اعمال قانون ” شاید به اطلاعاتی اضافی در دسترس (بطور مثال اطلاعات ثبتی مالی در بانک‌های محلی) برای بهبود اطلاعات بدست آمده حتی نیازی نداشته باشد. بازار جریانی اطلاعات شاید اطلاعات مورد علاقه این نهاد را برحسب گیگابایت قیمت گذاری کند و برای مثال یک نهاد می‌تواند به وسیله ماژول های تحلیل شروع به تحلیل داده بر روی بخش خاصی از این اطلاعات کند.[/megadesc]


خوب و بد


تنها در آینده می‌توان گفت که این ایده آمازون خوب است یا نه.
در یک سو، واضح است که ارائه اطلاعات مرتبط با ثروت افراد در رمزارزها به قانون گذاران و نهادهای انتظامی، از ایده ابتدایی رمزارزها فاصله می‌گیرد و ناشناسی نسبی ارائه شده را نقض میکند، گرچه دفتر حساب کل بسیاری از رمزارزها عمومی نامیده شده است.

از سوی دیگر، ارائه مکانیزم‌های تاثیرگذار برای مورد قبول واقع شدن پرداخت های بیت کوین توسط آمازون و فروشندگانش، شتابی گیری عظیمی در جهت تحقق سلطه رمزارزها و مقبولیت عمومی آنها را در پی خواهد داشت. اگر آمازون چنین مسئولیتی را بدوش بگیرد، می‌توان حدس زد که هر فروشگاه آنلاین دیگری هم، این مسیر را دنبال خواهد کرد، تا مبادا از این غول عظیم عقب بماند.

نظر شما در مورد حق امتیاز ثبت شده جدید آمازون چیست؟ آیا ظرفیت های مثبت این حق امتیاز به بخش منفی آن برتری دارد؟ نظرتان را برای ما بفرستید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://ipsa.co.ir/?p=2612
اشتراک گذاری:
Avatar
مدیریت شرکت اپسا
ارائه‌دهنده‌ی بروزترین خبرها، آموزش‌ها و تحلیل‌های حوزه‌ی پول‌های رمزپایه در ایران - لطفا با نظرات خوب و سازنده خود ما را در بهبود عملکرد سایت یاری کنید.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد پتنت آمازون،حمایت یا سرکوب بیت کوین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی خسته شده است لطفا CAPTCHA را دوباره بارگذاری کنید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.