0

حباب بیت‌کوین در حال ترکیدن است

141 بازدید

حباب بیت‌کوین در حال ترکیدن است

حباب بیت‌کوین در حال ترکیدن است ، تیمی از محققین واحد Merrill Lynch بانک Bank of America (اختصارا BAML نامیده می‌شود) بر این استدلال است که بیت‌کوین یکی از بزرگترین حباب‌های قیمتی یک دارایی در تاریخ است. به گزارش بلومبرگ، در مطلبی که روز یکشنبه منتشر شد، تیم محققین این بانک به رهبری استراتژیست سرمایه‌گذاری، آقای Michael Hartnett اعلام کردند که بازار فعلی که از سال ۲۰۱۷ تا کنون شاهد بیش از ۶۰ درصد اصلاح قیمت بوده، حبابی است که در حال ترکیدن است.

این بانک نموداری تهیه کرده که بیت‌کوین را با تاریخ‌سازان اقتصادی معروف، شرکت می‌سی‌سی‌پی و شرکت دریای جنوب در قرن هجدهم میلادی، طلا، بورس آمریکا در سال ۱۹۲۹ و حباب گل لاله در سال ۱۶۳۷ مقایسه کرده است.

نمودار منتشر شده نشان می‌دهد که حباب بیت‌کوین با اختلاف فاحشی بزرگترین حباب قیمتی یک دارایی است. در سقف قیمتی این نمودار، بیت‌کوین تقریبا ۶۰ برابر سه سال پیش خود قیمت دارد. در حالی که نزدیک‌ترین رقیب آن یعنی حباب گل لاله در بیشترین میزان خود به رقم ۴۰ برابر رسیده است.

بیت‌کوین براساس قیمت‌های ثبت شده در تاریخ ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ معادل ۱۹۷۸۳ دلار بوده است و در حالی که این مطلب نگارش می‌شود، قیمتی معادل ۶۸۵۶ دلار دارد.

نمودار این گروه علاوه بر نحوه‌‌ی اوج گرفتن حباب‌های تاریخی مشهور، نشان می‌دهد که پس از سقوط قیمتی، این دارایی‌ها به پایین‌ترین سطح قیمتی جدید خود رسیده و در آن باقی مانده‌اند.

با این حال تا کنون روند مشابهی در مورد سیر قیمتی بیت‌کوین اثبات نشده است. حباب اخیر بیت‌کوین بزرگترین حباب تاریخ یا حتی خود بیت‌کوین نیست. قیمت بیت‌کوین در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ به حدود ۱۱ دلار رسید و تا پیش از سقوط قیمتی خود، افزایشی ۱۲۰ برابری را تجربه کرد. افزایش قیمتی مجدد بیت‌کوین در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ نیز باز هم بیشتر و تندتر از روند فعلی بوده است.

اما در این گزارش مقایسه‌ی حباب بیت‌کوین ۲۰۱۷-۲۰۱۸ با نمونه‌های قبلی آن ناعادلانه خوانده شده است. چون این حباب، حجم سرمایه‌‌گذاری بیشتری نسبت به حباب‌های سال ۲۰۱۰-۲۰۱۱ و ۲۰۱۳-۲۰۱۴ دارد.

همین عامل پیچیدگی مقایسه‌ی بین بیت‌کوین و سهام را افزایش می‌دهد. برای مثال در آگوست سال ۱۹۲۹، فهرست بورس نیویورک ارزشی معادل ۱ تریلیون دلار داشت که سرمایه‌ گذاری واقعی نبود و با تورم تنظیم شده بود.

نظر شما چیست؟ آیا واقعا با یک حباب روبرو هستیم؟ اگر اینطور است، چه قیمتی را برای آینده‌ی بیت‌کوین پیش‌بینی می‌کنید؟ اگر یک حباب است پس پیش‌بینی‌هایی نظیر قیمت ۲۵۰ هزار دلار تا سال ۲۰۲۰ برای بیت‌کوین را چطور توجیح می‌کنید؟

  • Add to Phrasebook
    • No wordlists for Persian -> English…
    • Create a new wordlist…
  • Copy
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://ipsa.co.ir/?p=2451
اشتراک گذاری:
Avatar
مدیریت شرکت اپسا
ارائه‌دهنده‌ی بروزترین خبرها، آموزش‌ها و تحلیل‌های حوزه‌ی پول‌های رمزپایه در ایران - لطفا با نظرات خوب و سازنده خود ما را در بهبود عملکرد سایت یاری کنید.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد حباب بیت‌کوین در حال ترکیدن است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی خسته شده است لطفا CAPTCHA را دوباره بارگذاری کنید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.