0

تفاوت های بیتکوین و اتریوم

131 بازدید

تفاوت های بیتکوین و اتریوم

تفاوت های بیتکوین و اتریوم ، بیتکوین و اتریوم بزرگترین ارزهای رمزپایه در دنیا می باشند. بیتکوین که نخستین ارز دیجیتال می باشد که پدید آمد و اتریوم بزرگترین رقیب آن می باشد. بیت کوین نوعی واحد پولی و ارز دیجیتال است که برای مبادلات طراحی شده است، که در آن به جای تکیه بر یک مسئول مرکزی برای کنترل ایجاد و مدیریت، از رمزنگاری استفاده می شود. بیت کوین مانند ارزهای دیگر ارزش دارد و می تواند برای خرید و فروش، تبادلات و تمام فرایندهای مالی مورد استفاده قرارگیرد.

در دنیای ارزهای دیجیتال و رمزپایه، اگر بیت کوین را پادشاه بدانیم، بدون شک آلت کوین اتریوم (Ethereum) ملکه این قلمرو خواهد بود. بیت کوین ، که مدت زیادی از عمرش نمی‌گذرد، حالا به خوبی جای خود را در بازار پیدا کرده‌ است و یکی یکی سر و کله رقبا پیدا می‌شود؛ شاید بتوان گفت مهم‌ترین رقیب بیت کوین کسی نیست جز اتریوم . اتریوم یک سیستم عامل برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز در حال اجرا بلاکچین ، از طریق استفاده از قرارداد هوشمند است.

اتریوم در واقع یک پلتفورم غیرمتمرکز محاسباتی می باشد. این آلت کوین ویژگی های کامل تورینگی زبان برنامه نویسی خود را دارد. بلاکچین اتریوم، اسکریپت یا قراردادهایی که توسط هر گره (Node) مشارکت کننده اجرا می شود را ثبت می کند. قراردادهای هوشمند اتریوم که توسط گره ها اجرا می شوند، توسط دیجی ارز محلی آن یعنی Ether کار می کنند. اتریوم در سال ۲۰۱۵ بطور رسمی معرفی گردید و تا به امروز قادر بوده است توجهات زیادی را از موسسه ها، برنامه نویس ها و توسعه دهندگان به خود جلب نماید. توکن محلی شبکه اتریوم که Ether نام دارد که با نام اختصاری ETH معروف است.

تفاوت های اساسی بیتکوین و اتریوم

اصلی ترین فرق میان بیتکوین و اتریوم این است که بیتکوین تنها یک ارز دیجیتال است، ولی اتریوم فراتر از ارز دیجیتال می باشد. اتریوم در واقع یک پلتفرم بصورت بلاکچین می باشد که مزایا و کارکردهای فراوانی را داراست. مهم ترین ویژگی اتریوم، امکان ساخت قرارداد هوشمند می باشد که در واقع ارتباط بین دستگاه ها را هوشمند می سازد. از طریق قرارداد هوشمند می توان با تکنولوژی توزیع شده ی بلاکچین ، کارها را بصورت هوشمند انجام داد. برای مثال می توان از قرارداد هوشمند برای تاکسی های بدون سرنشین استفاده کرد.

قرارداد هوشمند ، یک کُد کامپیوتری با مجموعه قوانینی از پیش تعیین شده می باشد. این قرارداد روی یک بلاکچین و مجموعه ی شرایطی که تمام شرکت کنندگان در قرارداد هوشمند ، با تعامل با یکدیگر می پذیرند، اجرا می شود این قرارداد در صورتی که همه ی شرایط اجرا شود، خود به خود عمل می کنند.

با اتریوم می توان توکن های دیجیتال ساخت که این اجازه را می دهند که برای مشخص کردن دارایی، اثبات عضویت، سهام مجازی و… استفاده شوند. قردادهای هوشمند با هر کیف پول اتریومی هماهنگ می باشند. می توان منبع کدهای اتریوم را از سایت رسمی اتریوم دانلود کرد و با توجه به خواسته ی خود، توکن ساخت.

دیگر تفاوت های بیتکوین و اتریوم

تراکنش های اتریوم در زمانی حدود ۱۵ ثانیه انجام می شوند، اما تراکنش های بیت کوین حدود ۱۰ دقیقه طول می کشند. پس انجام تراکنش های اتریوم سرعت بیشتری دارند. اتریوم برای سرعت بخشیدن به تراکنش های خود از پروتکل Ghost بهره می برد.

طرح اقتصادی بیتکوین و اتریوم با یکدیگر فرق می کنند. بلاک های پاداش بیتکوین هر چهارسال یکبار تقسیم می شوند ولی در اتریوم این کار هر سال اتفاق میافتد.

شیوه ی محاسبه کارمزد تراکنش های بیتکوین و اتریوم فرق می کنند و کارمزدها نسبت به پیچیدگی محاسباتی، میزان استفاده از پهنای باند و فضای ذخیره سازی محاسبه می شوند. ولی کارمزد تراکنش های بیتکوین فقط نسبت به اندازه و زمان مورد نظر محاسبه می شوند.

تورینگ اتریوم کامل می باشد که بدین معناست که هر چیزی را بسته به سخت افزار می توان محاسبه نمود. ولی بیتکوین بدین صورت نیست.

اتریوم با جمع سپاری و جذب سرمایه گذار کار خود را شروع کرد؛ اما بیتکوین نخست معرفی شد و بعد استخراج کنندگان اولیه بیشترین کوین موجود را به دست آوردند. در برنامه اتریوم، در سال پنجم ۵۰ درصد اتریوم ها به استخراج کنندگان تعلق خواهد گرفت.

در بیتکوین، با ساخت استخر استخراج (mining pool)، استخراج متمرکز انجام می دهند، ولی اتریوم چنین اجازه ای نمی دهد.

اتریوم با بهره بردن از الگوریتم هش خود به اسم Ethash قابلیت استفاده از کارت های گرافیک (GPU) را به جای دستگاه ها و پردازنده های ASIC فراهم می کند.

بیتکوین و اتریوم غیرقابل قیاس هستند

اما شاید چندان صحیح نباشد که بیتکوین و اتریوم را با یکدیگر مقایسه کرد، زیرا هر کدام برای کاربردهای متفاوتی ساخته شده و اهدافی متفاوت دارند. بیتکوین در واقع یک ارز دیجیتال تقریبا پایدار می باشد، ولی اتریوم با هدف هوشمند سازی بیشتر ارتباطات و قرارداد ها ساخته شده است و ارز مخصوص آن برای فرایند های پرداخت این قراردادهای هوشمند کاربرد دارد.

 

[megadesc]

سلب مسئولیت:
اپسا این محصولات/خدمات را تایید نمی کند.
قبل از انجام اقدامات مربوط و خرید خوانندگان باید تحقیق و بررسی لازم را انجام دهند. اپسا مسئولیت مستقیم یا غیرمستقیم برای هر گونه آسیب یا تلفات ناشی از استفاده یا مسائل مربوط به محتوای، کالا یا خدمات ذکر شده در این مقاله نیست.

[/megadesc]

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://ipsa.co.ir/?p=198
اشتراک گذاری:
Avatar
مدیریت شرکت اپسا
ارائه‌دهنده‌ی بروزترین خبرها، آموزش‌ها و تحلیل‌های حوزه‌ی پول‌های رمزپایه در ایران - لطفا با نظرات خوب و سازنده خود ما را در بهبود عملکرد سایت یاری کنید.
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد تفاوت های بیتکوین و اتریوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محدودیت زمانی خسته شده است لطفا CAPTCHA را دوباره بارگذاری کنید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.